Görünen Köy Kılavuz İstemez

     "Görünen köy kılavuz istemez" atasözü açıkça görünen olayların açıklamaya, ispatlama çabasına girilmesine gerek kalmadan anlaşılabileceği anlamına gelmektedir. Bazı olaylar o kadar ayan beyan ortadadır ki görünenin dışında bir anlam çıkarmaya çalışmak ya da olayı farklı şekilde yorumlamaya çalışmak gereksizdir.  

     Bu atasözü bana her zaman İlyas Salman ve Şener Şen'in birlikte oynadığı bir filmi hatırlatır. Uyanık bir adam olan Yakup sürekli Bilo'yu kandırır ama Bilo saf olduğu için her seferinde Yakup'un "hele bir sor ki niye yaptım ?" lafına kanar. Oysaki niçin yaptığı açık bir biçimde ortadadır. 

Mesela bir insana kötü sözler sarf ederseniz karşılığında size minnettar olmasını ve koşup boynunuza sarılmasını beklememelisiniz. Bunu denemeye gerek yoktur. Acaba kızacak mı diye denemeye kalkarsanız boynunuza sarılmaz ama boğazınıza sarılabilir. Ya da aşırı hız yapıp kuralları altüst eden bir adamın er ya da geç bir kaza geçireceğini bilmek için kahin olmaya gerek yoktur. Gözlemlerimiz neticesinde bu işin sonunun kötü olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.    "Görünen köy kılavuz istemez" atasözü bize güzel bir öğüt vermektedir. Bir iş yaparken sonucunun ne olacağını net bir şekilde görebiliyorsak adımlarımızı ona göre atmalıyız. Sonunun ne olacağını bile bile bir işe girişip de başına kötü işler gelen biri etrafındakilere niye beni uyarmadınız derse, etrafındakiler de "görünen köy kılavuz ister mi ?" diyerek düşünmeden hareket eden adama dersini verirler. 

0 yorum:

Yorum Gönder

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...